SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Arama motorlarında üst sıralara yükselmek web site sayılarının az olduğu ve rekabetin fazla olmadığı zamanlarda sadece özgün içerik ve site içi seo ayarları ile kolaylıkla mümkün olmaktaydı. Günümüzde ise günde milyarlarca sorgunun yapıldığı Google gibi arama motorlarında üst sıralara yükselmek için sadece özgün içerik ve site içi seo ayarlarının yeterli olmayıp kaliteli site dışı backlink çalışması ile web sitenizi güncel tutmak için özgün makale yazılması da önemini artırmaya başlamıştır.

Web sitesine yazılacak olan makalenin arama motorlarında yazılan konunun içeriğinde kullanılan anahtar kelime üzerinden yükselmesi için seo uyumlu olması gerekmektedir. Çünkü seo uyumlu makale arama motoru robotlarının anlayacağı dilde yazılmış olacağı için makale içinde belirlenen anahtar kelimeler ile yükselmesi daha etkili ve hızlı olacaktır.

Seo uyumlu makale yazmadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli şey yazılan makalenin arama motorlarına yönelik değil kullanıcıya yönelik şekilde yazılmasıdır. Arama motorlarına yönelik yazılmakta olan makalelerde sürekli anahtar kelimelerin birbirini tekrar edecek şekilde yazılması, anlamsız ve devrik cümlelerden oluşması ve kullanıcının istediği bilgiyi karmaşık yazı içinde alamamasından dolayı ilgiyi sayfayı hemen terk etmesine neden olmaktadır. Sayfayı hemen terk etme (Bounce Rate) oranının yüksek olması  arama motorları tarafından fark edilecek ve sayfalarınızda yazdığınız makaleler ne kadar seo uyumlu olursa olsun istediği bilgiyi alamayan kullanıcının web sitesinden hemen çıkma oranı yüksek olacağı için siteniz arama sonuçlarında geri sıralara düşecektir. O nedenle makale içeriğiniz kesinlikle arama motorlarına yönelik değil kullanıcının anlayacağı şekilde oluşturulmuş olması gerekmektedir.

Seo uyumlu makale yazımında dikkat edilmesi gereken önemli hususlar şu şekildedir;
  1. Makalenin içeriği kesinlikle özgün içeriklerden oluşmalıdır. Çünkü kopya içerikler Google arama motoru tarafından spam olarak algılanacak ve özgün olmayan içeriklerin üst sıralara gelmesi Çünkü kullanıcıya olmayanı sunmak arama motorlarının en önem verdiği durumlardan biridir.
  2. Sayfa içinde kullanılan makalenin kelime sayıları ne çok kısa nede anlam bütünlüğünden çıkacak şekilde uzun olmalıdır. Her hangi bir konuda bilgilendirme yapacağınız makalenin en az 300 kelimeden oluşması hem makalenin kısa olmaması adına hem de kullanıcının aradığı bilgiyi kısa şekilde yazılmış olan yazıdan aldıktan sonra sitenizi hemen terk etme oranının düşük olmasının önüne geçecektir.
  3. Site içi Meta Tag dediğimiz başlık, anahtar kelime ve açıklama kısımları sayfa içinde yazılmış olan makale ile uyumlu olacak şekilde ayarlanmalıdır. Başlığınızın (Title) 60 karakteri geçmeden en az üç kelimelik ve anahtar kelimeleriniz den olacak şekilde girilmelidir. Aynı şekilde açıklama (Description) 160 karakteri geçmeyecek ve anahtar kelimelerinizden oluşacak cümle yapıları şeklinde oluşturulmalıdır. Description yani açıklama kısmına gireceğiniz bilgiler arama sonuçlarında sergilenen açıklayıcı cümlenin olduğu bölüm olacağı için anlamlı ve anahtar kelimelerinizin geçeceği şekilde hazırlanmalıdır. Anahtar kelimeler (Keywords) aynı şekilde makale içinde belirlenen anahtar kelime kombinasyonlarından oluşacak şekilde girilmelidir.
  4. Makale içeriği oluşturulmadan önce Google Trends aracı kullanılarak içeriğini oluşturacağınız makale için kişilerin en fazla arama yaptıkları kelimelerin belirlenmesini sağlamanız gerekmektedir. Çünkü doğru anahtar kelime demek daha fazla trafik ve ziyaretçi elde etmeniz demektir. Makale içinde kullanılmakta olan anahtar kelime oranının %2.5 – 3.0 oranını geçmemesi gerekir. Her 50 ile 100 kelime arasında bir anahtar kelime kullanılması seo açısından uygun olacaktır. Makale içinde kullanılan anahtar kelimelerinizi belirtirken kalın veya italik şekilde yazılması arama motoru robotlarının dikkatini çekeceği için bu gibi özelliklerin kullanılması etkili olacaktır.
  5. Makale içinde H1, H2 ve H3 etiketlerini mümkün olduğunca kullanmaya çalışmalısınız. H1 etiketi başlık etiketi olduğu için makalenizin başlığı anahtar kelimeniz ile aynı olacak şekilde oluşturulmalıdır. Ayrıca makale içinde görsel kullanmanız hem kullanıcıya daha fazla bilgi edinmesi hem de makalenin zenginliği açısından önemlidir. Ayrıca girilen resimlerin alt etiketlerinin oluşturulmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.
Girilen içeriğin örnekleme yaparak doğru bilgiler ile pekiştirilmesi sitenizi ziyaret eden kullanıcının güveni açısından önemlidir. Çünkü birçok web sitesinde aynı konu başlığı ile yazılmış ama içeriği bakımından değişik şekillerde anlatılmış bir çok konu bulunmaktadır. Doğru ve etkili şekilde hazırlanarak sunulmuş bilginin kullanıcıya ulaşması web sitenizin ziyaret ve tavsiye açısından geri dönüşlerinin olumu yönde olmasını sağlayacaktır.

Doğru şekilde Seo uyumlu makale yazmak sitenizi ziyaret eden kullanıcının almak istediği bilgiyi daha iyi şekilde almasını ve arama motoru robotlarının site içeriği hakkında bilgi sahibi olmasını sağlamaktadır. Konusunda uzman makale editörleri ve seo firmaları tarafından içeriklerinizin oluşturulması doğru bilginin etkili şekilde oluşturularak gerek kullanıcı gerek ise arama sonuçlarında üst sıralara yükselmeniz açısından faydasını görmenizi sağlayacaktır.